Kawa - szkodzi, czy pomaga?


Krótki rodowód kawy

Kawa jest znana ludzkości od tysięcy lat, a sama pochodzi z Afryki. Jako pierwsi zaczęli ją pijać Arabowie XI wieku. Pierwsza kawiarnia powstała w Wiedniu, założył ją w 1683 r. Polak - Jerzy Kulczyński. W Polsce pierwszą kawiarnie założył w Warszawie w 1724 r. jeden z dworzan króla Augusta II Sasa, sama kawa, rozpowszechniła się w kraju w drugiej połowie XVIII wieku.

Jak kawa wpływa na nas?

Działanie kawy oraz jej wpływ na ludzki organizm jest powodem wielu sporów, czyniąc tym samym kawę napojem dość kontrowersyjnym. Jest jednak wiele "pewników" w związku z wpływem, działaniem i skutkiem picia kawy. Przyjrzyjmy się kilku z nich:

Kiedy picie kawy jest niewskazane?

Kawa zawiera największą ilość kofeiny z pośród znanych substancji, z tego też powodu, kawy nie powinny pić osoby chorujące na nadciśnienie, arytmie serca, refluks żołądkowo-przełykowy, jaskrę, wrzody lub nieżyt żołądka. Picie kawy nie jest wskazane dla ludzi mających nerwice, zaburzenia emocjonalne czy choroby psychiczne. Choć nie jest udowodnione naukowo, że kawa ma negatywny wpływ na kobiety w ciąży, profilaktycznie lekarze odradzają kobietą ciężarnym picie kawy.

Pić kawę? A może lepiej nie?

Picie kawy w małych ilościach (1-3 filiżanki dziennie) nie ma szkodliwego wpływu na nasz organizm. Najlepiej pić kawę krótko parzoną np. z ekspresu, z dodatkiem 1-2 łyżeczek mleka czy śmietanki (kawa wypłukuje wapń z organizmu, którego ubytek można uzupełnić np. paroma łyżeczkami mleczka do kawy). Nadużywanie kawy, picie jej w dużych ilościach, powoduje obniżenie nastroju, nerwowość, rozdrażnienie, problemy z zaśnięciem, a także nieprzyjemności natury żołądkowej. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie "czy powinniśmy pić kawę", istnieje bardzo wiele różnych i często sprzecznych opinii na ten temat. Gdy jesteśmy zdrowi, pijemy kawę z umiarem, nie odbije się to negatywnie na naszym zdrowiu. Jednak czy będziemy pić kawę - zależy to tylko od nas i naszego rozsądku.

Autor: Paweł Wilk


Bibliografia:

Aleksandra Barcikowska "7 nowych powodów, by polubić kawę" Przyjaciółka nr 11/12 2005
Izabela Czajka " przerwa na kawę " Samo Zdrowie 05 2002
Aleksandra Bluma " Kawa a zdrowie " http://www.zdrowie.com.pl
" Kawa - napój towarzyski " http://www.nsik.com.pl
" Kawa " http://pl.wikipedia.org